• Dejepis v archíve

• Piatkové dopoludnie strávili žiaci 8.A v Štátnom archíve. Skúmali staré mapy, listiny, knihy a dozvedeli sa veľa o histórii Banskej Bystrice.

• Svetový deň mlieka

• Vo štvrtok 16. mája nám v našej školskej jedálni pani kuchárky a pani vedúca ŠJ pripravili mliečny deň - ochutnávku mlieka a mliečnych výrobkov. Cieľom akcie bolo upozorniť na dôležitosť konzumácie mlieka, ako dôležitej zložky ľudskej výživy. Žiaci celej školy mali možnosť si opäť pripomenúť, že mlieko a mliečne výrobky sú nielen chutné, ale najmä zdravé a sú neoddeliteľnou súčasťou ľudskej potravy. Je strážcom nášho zdravia, pomocníkom v kuchyni a lahodnou pochúťkou. Ďakujeme!

• Exkurzia 1.A a 2.A

• V stredu 15. mája absolvovali žiaci 1.A svoju prvú exkurziu mimo Banskej Bystrice. Spolu s triedou 2.A navštívili Čierny Balog, kde sa previezli vláčikom na smer Dobroč, zvládli výstup na Rozhľadňu Pustý vrch, pozreli si staré lokomotívy a v krásnom počasí si užili aj detské ihrisko. Potom sa presunuli do obce Bystrá, tam sa príjemne schladili v Bystrianskej jaskyni a samozrejme, potešil ich aj nákup rôznych suvenírov a hračiek. Žiaci si z exkurzie odniesli veľa zážitkov, ktoré v nich určite dlho pretrvajú.

• Logická a IQ olympiáda

• V stredu 15. mája nás 2 naši žiaci I. stupňa - Tatianka Rybárová a Oliver Laco zo 4.A triedy a 2 žiaci II. stupňa - Sabínka Mrázová a Oliver Frgelec z 8.B triedy reprezentovali na finálovom kole Logickej olympiády v Prešove a 2 žiaci - Magdaléna Hriňová z 8.B triedy a Alex Slezák z 8.A triedy na regionálnom kole IQ olympiády v Banskej Bystrici. Účasť na týchto logických olympiádach bola pre žiakov cenná skúsenosť, ďakujeme za reprezentáciu a navyše Magdalénka postúpila do celoslovenského kola. Blahoželáme a držíme palce!

• Ochrana našej prírody

• V utorok 14. mája sa uskutočnila odborná prednáška od pána Balla (starého otca našich žiakov) na tému svište a kamzíky v Nízkych Tatrách. Triedy piatakov, šiestakov a siedmakov ďakujú pánovi orchranárovi za zanietenie a za jeho prácu, ktorú nám prišiel prezentovať. Tešíme sa na ďalšie témy ako medvede, orly či iné, ktoré snáď čoskoro odznejú aj v iných triedach. Vďaka ľuďom, ako pán Ballo, môžeme byť vďační za zachovanie a ochranu našej prírody.

• Výstava EXODUS

• V utorok 14. mája boli žiaci 8.A triedy na výstave Exodus v Centre materiálnej pomoci. Výstava a následný workshop pojednávajú o strate slobody, keď sa z ľudí stáva iba beztvará masa. Proces dehumanizácie videný vlastnými očami. Keď ľudia prestanú mať mená, tak prichádzajú o svoju slobodu. Sme zodpovední za to, čo vieme. S týmito myšlienkami od autorov výstavy Matúša Jančuru a Zuzany Janíčkovej a ich kolegami sme zažili hodnotný čas zamýšľajúc sa nad rôznymi skupinami ľudí, ktorí žijú všade okolo nás a my ich veľakrát nevnímame. Ďakujeme za nový pohľad.

• Oslava „L’Expo JO“

• Francúzštinári z 5., 6. a 7. ročníka, ktorí spolupracovali na putovnej výstave venovanej Olympijským hrám, sa v piatok 10. mája zúčastnili oslavy venovanej výstave „L’Expo Jeux Olympiques“. V spolupráci s Alliance Française si žiaci, učitelia, ale aj rodičia, mohli opäť pozrieť kreatívne diela „U Francúza“, kde sa oslava konala. Pre zúčastnených bolo pripravené aj malé občerstvenie v podobe francúzskych tradičných „tartes aux pommes“. Ďakujeme všetkým našim žiakom, ale aj rodičom, ktorí prišli na túto oslavu. À bientôt!

• Hodiny SCIENCE

• Na hodinách Science sa žiaci VI.I triedy venovali tvorbe modelov rastlinných a živočíšnych buniek, kde spojili svoje vedomosti a ukázali tímového ducha.

• Vyučovanie dejepisu v Hronseku

• Žiaci 7.A triedy sa vo štvrtok 9. mája zúčastnili zážitkového vyučovania dejepisu v Hronseku, kde sa dozvedeli mnoho zaujímavostí z regionálnej histórie a z obdobia reformácie. Žiaci navštívili drevený artikulárny kostol, ktorý bol v roku 2008 zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Taktiež preskúmali Vodný hrad - Goticko-renesančný kaštieľ z roku 1576, ktorý pôvodne ju vlastnili Géczyovci, neskôr Šóšovci. Žiaci si vyskúšali písanie tušom, zahrali sa na dobových pisárov a vyrobili si pekné pečate.

• Oznam

• Vážení rodičia, oznamujeme Vám, že od 10. mája 2024 do konca školského roku sa z dôvodu rekonštrukcie školskej jedálne bude variť 1 jedlo. Ďakujeme Vám za pochopenie.

• McDonald’s Cup

• McDonald’s Cup je Sviatkom futbalu už 25 rokov. Legendárna futbalová súťaž je určená pre 1.- 4. ročník ZŠ a naši žiaci dosiahli v silnej konkurencii krásne 3. miesto. BLAHOŽELÁME! 🏆

• Od telegrafu k internetu

• Žiaci 8. ročníka absolvujú v tomto mesiaci hodiny informatiky v Thurzovom dome. Práve tam prebieha interaktívna výstava Od telegrafu k internetu, ktorá približuje vývoj výpočtovej a telekomunikačnej techniky. Okrem zaujímavého výkladu si môžu žiaci vyskúšať napríklad morzeovku, písanie v programe T602, Turingov test a ďalšie aktivity z digitálnej minulosti, vrátane pôvodných počítačových hier. Výstava je veľmi zaujímavá a zahŕňa staré aj dávno nedávne prístroje a komponenty zo zbierky p. Rudolfa Kubíka.